Левкой: особливості посадки та догляду за рослиною

Ділимося з вами секретами вирощування цієї чудової квітки.
Левкой: особливості посадки та догляду за рослиною

Левкой або матіола (з грецької «біла фіалка») - одно-, дво- та багаторічна трав'яниста рослина або напівчагарник заввишки від 20 до 80 см. Поширена в Африці, Південній Європі та районах Азії. Налічує близько 50 видів. Відрізняється білими, рожевими, брудно-жовтими або ліловими квітками, простими чи махровими, які зібрані в колосовидні або гроновидні суцвіття. Цвіте зазвичай з червня по листопад. Плід левкою представлений стручком, в якому міститься вузькокриле і плоске насіння. Більшість левкоїв є чудовими медоносами.

Читай также: Весенние работы в саду: что и как?

Як вирощувати левкой з насіння

Спочатку посівний матеріал замочують у воді для набухання. Далі загортають у вологу марлю та ховають у холодильнику для стратифікації. Розсаду сіють у кінці березня чи на початку квітня. Для цього використовують контейнери або ящики з вологим субстратом, який складається з піску й дернової землі (1:3). Насіння викладають не сильно густо, з проміжками, на глибину 0,5 см. Далі розсадну посудину прикривають поліетиленом та ставлять у темне місце з температурой 20-22 градуси. Перші сходи можна побачити вже за 4-5 днів, хоча буває, що потрібно очікувати десь 2 тижні.

Як доглядати за розсадою

Як тільки матіола зійде, з неї знімають покриття. Рослину переносять під яскраве розсіяне світло, проте температуру в приміщенні знижують до 10-12 градусів тепла. Також можна виставити квітку на зашитий балкон або неопалювану веранду. Через кілька днів квітку поливають, а через 10-12 днів після проростання насіння сіянці пікірують в окремі горщики з дренажними отворами і ґрунтом, що складається з піску (одна частина), листової і дернової землі (по дві частини кожної). Для зміцнення корневої системи можна додати трохи гідрогелю.

Середньоквітучі та пізні сорти левкоїв можна пікірувати просто у відкритий ґрунт. Для цього їх підживлюють розчином, який складається з  0,1 г сірчанокислого цинку і сірчанокислого марганцю та по 0,3 г мідного купоросу і борної кислоти на 1 л води. Зазначимо, що перед висадкой у відкритий ґрунт рослини треба підготувати: ненадовго відчиняйте кватирку, поступово збільшуючи сеанс. Так квітки будуть вже загартовані. Гартувальні процедури треба починати за 10 або 12 днів до висадки сіянців.

Читай также: Правильная обрезка лаванды и вересковых

Посадка у відкритий ґрунт

Вона здійснюється у кінці травня в похмурий день або ближче до вечора. Не можна висаджувати рослину там, де раніше росли Хрестоцвіти, також з такої ділянки не можна брати землю для розсади, інашке матіола захворіє чорною ніжкою. Обирайте добре освітлену, дреновану ділянку зі слабколужним або нейтральної реакції ґрунтом. Краще за все – це дерново-супіщаний або дерново-суглинний. Удобрювати потрібно лише в тому випадку, якщо ділянка занадто виснажена.

Дл того, щоб розсада гарно прижилась, її висаджують в залиті водою ямки, потім їх добре ущільнюють.  Одностеблові і низькорослі сорти садять на відстані 15-20 см один від одного, між саджанцями високих і гіллястих сортів має бути відстань 25-30 см.

Як доглядати за рослиною

Матіола вимагає помірного зволоження, не можна допускати зневоднення, але й сильне перезволоження для неї шкідливе. Потрібно своєчасно прополювати і розпушувати ділянку. З органічних добрив можна використовувати золу та комплексно-мінеральні добрива. Цікаво, що левкой багаторічний у рік посадки не вимагає мульчування ділянки.

Розмноження левкою

Він розмножується насінням. Проте деякі види, як левкой махровий, є безплідним. Махрові квітки виходять із насіння слаборозвинених рослин із простими квітками, у яких короткі, притиснуті до стебла стручки з тупим кінцем. Щоб виявити, які зі сходів дадуть махрові квітки, розсаду потрібно утримувати при температурі 12-15 ºC, потім на кілька днів помістити її в більш прохолодні умови – 6-8 ºC.

Левкої частіше за все хворіють хрестоцвітними блішками та чорною ніжкою. Для їх профілактики та знищення використовують зольний розчин, яким оприскують із перервою в 4-5 днів. Також можна використовувати інсектициди (Актеллік, Децис, Банкол, Актара й Інтавір) та препарат Хом.

Насіння левкою дозріває у вересні або жовтні. Як тільки стручки висихають, їх обламують і витрушують із них насіння.

Підготовка до зими

Однорічні левкої висмикують із землі ще до повного в'янення й утилізують, а ділянку перекопують. Як правило, це роблять восени. У теплій місцевості дозволяється обрізати рослини до рівня поверхні. Крім цього, квітку можна пересадити в горщик, та внести її в будинок.

Читай также: Что выращивать в теплице: советы для новичков

Види і сорти

Левкой сивий (Matthiola incana) - холодостійкий однорічник заввишки 30-70 см із сильним ароматом, відрізняється ромбовидними чи вузькими світло- або темно-зеленими листками, які можуть бути як голими, так і опушеними. Цвіте з червня по листопад, всього налічується близько 600 сортів. Його квітки зібрані по 10-60 штук у густі або пухкі суцвіття. За висотою бувають низькі, середні і високі.

Залежно від форми суцвіть, поділяються на 8 груп:

букетні (або вікторія) – гіллясті левкої заввишки 25-35 см. Їх густомахрові квітки зібрані в середньо-щільні або щільні грона, що досягають у діаметрі 3-3,5 см, цвітуть близько 50-75 днів. Підходять для вирощування в рабатках, горщиках, клумбах і для зрізання;

велетенські бомбовидні – густо облистяні пізноквітучі кущі широкопірамідальної форми заввишки 45-60 см. Головне суцвіття, велике (15-25 см завдовжки) і пухке, зацвітає раніше за бічні. Цвіте 45-50.

кведлінбурзькі – махрові рослини, що мають і прості квітки. Сорти цієї групи за строками цвітіння поділяються на підгрупи: пізні високі кущисті (висота 50-60 см), ранні високі кущисті (висота 45-60 см), ранні низькі кущисті (висота 25-40 см), жердиноподібні (заввишки 50-80 см).

короткогіллясті (ерфуртські) – висота складає 30-40 см, це слабкопогілковані компактні кущі широкопірамідальної форми з великими сизуватими цілокраїми листками подовжено-овальної форми. Їхні опуклі квітки діаметром 3-4 см, цвітуть із червня по липень або серпень. Вирощуються як горщикова культура і для зрізання;

великоквіткові велетенські деревовидні – досягають 1 м у висоту, розгалужені у верхній частині. Листя хвилясте по краю, подовжено-овальне, велике. Густомахрові квітки діаметром від 4 до 6 см складають компактні великі суцвіття. Цвіте в червні-серпні. Підходять для зрізання, також вирощують в групових посадках або рабатках;

Читай также: 10 популярных сортов хризантемы для открытого грунта

одностеблові – їхні стебла заввишки 50-80 см із великими густомахровими квітками діаметром 5-6 см. Мають велике ромбовидне листя з хвилястими або закрученими краями. Цвітуть з червня протягом місяця. Можна вирощувати для зрізання;

пірамідальні  – задежно від розміру поділяються на:

 • велетенські великоквіткові – заввишки від 50 до 80 см з великими густомахровими квітками діаметром 4-5 см. Цвітуть із червня по вересень;
 • карликові – кущі пірамідальної форми, висота яких складає 20-25 см, стебла гіллясті, суцвіття компактні, цвітіння триває з червня 40-50 днів;
 • напіввисокі – висота кущиків пірамідальної форми 30-45 см, бічні пагони сильно розвинені, компактні суцвіття завдовжки 13-18 см складені з квіток діаметром 3-4,5 см. Сорти середньоранні, цвітуть із червня протягом 45-60 днів;

розлогі – поділяються на ремонтантні (дрезденські) з висотою 50-60 см, великоквіткові пізні (бісмарк) заввишки 45-70 см.

Сорти кожної групи мають свої відмінності:

 1. Вікторія фіолетова – висота куща 30 см, махрові квітки темно-фіолетового кольору;
 2. Розетта – висота куща 55-60 см, квітки махрові, рожеві;
 3. Райнвайс – висота куща близько 70 см, густомахрові квітки білого кольору;
 4. Цартроза – ніжно-рожеві квітки з темно-рожевим переливом на кущі заввишки близько 70 см;
 5. Рубінрот – дуже гіллястий сорт, висота куща 50-60 см, квітки гранатово-червоні;
 6. Діана – стебла досягають висоти 70 см, квітки густомахрові, великі, рожеві зі штрихом;
 7. Сенсаціон – високий кущ – до 70 см, з темно-червоними махровими квітками;
 8. Ерфуртський – сильногіллястий сорт заввишки 30-40 см із темно-синіми квітками фіолетового відтінку;
 9. Букетний – махрові темно-червоні квітки на кущі заввишки до 35 см;
 10. Букетний білий – білоквіткова форма сорту Букетний заввишки до 30 см.

Левкой дворогий (Matthiola bicornis) – походить з Малої Азії та Греції, густогіллястий однорічник висотою 40-50 см, має непоказні, дрібні, зібрані в пухкі гроновидні суцвіття квітки. Цвіте із червня по серпень. Відрізняється сіро-коричневим насінням. Зерігає прорісність до трьох років.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Слушать 'Lounge FM'
Сад, огород
Купена - неприхотливое украшение тенистого сада
Многих садоводов интересуют декоративные растения, которые способны расти, и самое главное цвести в тени.
Садовая красавица - калина гордовина: посадка, уход, популярные сорта
Если вы не знаете, какой кустарник высадить на даче, обратите внимание на калину Гордовину. Она украсит ваш сад и станет ярким объектом при формировании композиций.
Серебристо-зеленая ель Биколор: особенности выращивания
Вечнозеленая ель очень эффектно смотрится в любое время года. Это растение удачно сочетает высокую декоративность и достаточно простой уход.
Как замаскировать люки на даче: интересные идеи
Зачастую при планировании участка владельцы не задумываются о рациональном месторасположении люков. В результате довольно непривлекательные крышки канализации часто попадаются на глаза. Как это исправить?
Особенности подкормки плодовых деревьев весной и летом
Весенняя подкормка сада — очень важный элемент ухода за плодовыми деревьями. Даже если ваш сад растет на плодородных почвах, ему все равно требуется дополнительная подкормка.
Все материалы раздела
Картофельные биточки с зеленым луком: пошаговый рецепт
Картофельные биточки с зеленым луком: пошаговый рецепт
Картофельные биточки с начинкой из отварного яйца и зеленого лука, вкусное и сытное угощение, которое может выступать как в качестве самостоятельного блюда так и как дополнение к бульонам и овощным супам!
43
Яблочное повидло: простой рецепт для всех сортов
Яблочное повидло: простой рецепт для всех сортов
Для приготовления вкусного домашнего повидла вам понадобятся всего 3 ингредиента и немного времени. В итоге выйдет вкусное повидло, которое можно закрыть в банки до будущей зимы или не убирать далеко, чтобы подавать к домашним блинам и оладьям.
229
Блюда из кабачков: 7 лучших рецептов по версии SMAK.UA
Блюда из кабачков: 7 лучших рецептов по версии SMAK.UA
Наступил сезон кабачков, а это значит, что пора готовить вкуснейшие низкокалорийные блюда из этого полезного овоща! Какие именно, с удовольствием подскажет любимый портал.
329
Ужин на скорую руку: фрикадельки "Крошки" в овощном соусе
Ужин на скорую руку: фрикадельки "Крошки" в овощном соусе
Эти сочные фрикадельки здорово сочетаются с любым гарниром. Готовить их - одно удовольствие, ведь они нравятся и взрослым, и детям.
289
Консоль в интерьере: 10 стильных идей
Консоль в интерьере: 10 стильных идей
Ранее забытый предмет интерьера вновь набирает популярность.
65
Троица: что обязательно нужно сделать в этот день
Троица: что обязательно нужно сделать в этот день
В православном мире существует много праздников, но этот - один из самых значимых и почитаемых среди христиан. Давайте узнаем, что непременно следует сделать в этот день.
694
Пикник по-итальянски: готовим 6 замечательных блюд
Пикник по-итальянски: готовим 6 замечательных блюд
В нашей подборке вы найдете рецепты интересных блюд с итальянским вкусом.
369
Купена - неприхотливое украшение тенистого сада
Купена - неприхотливое украшение тенистого сада
Многих садоводов интересуют декоративные растения, которые способны расти, и самое главное цвести в тени.
271
Вверх